ماری کوندو یک مشاور پاکسازی و مرتب سازی از توکیو است. او نویسنده کتابهای پر فروش بسیاری در زمینه نظم و سازماندهی به سبک ژاپنی میباشد ، او خالق روش KonMari است و به تازگی در مجموعه جدید نتفلیکس با عنوان Tidying Up با ماری نیز حضور داشته است.

بر خلاف سایر مشاوران سازمانی ، از جمله اعضای انجمن ملی بهره وری و سازمان دهی حرفه ای ، تمرکز کوندو بیشتر بر روی راه های جدید برای طبقه بندی ، ذخیره و کارآمد تر کردن محیط است. او با رویکرد تقریبن معنوی خود برای تمیز کردن ، که همیشه با خوش آمدگویی به فضا شروع می شود ، به خوبی شناخته شده است.

با کارشناس مرتب سازی آشنا شوید

ماری کوندو ، متولد در نهم اکتبر سال ۱۹۸۴ در توکیو است و از زمانی که دختر کوچکی بود علاقه مند به نظافت و سازماندهی است.

در ژاپن ، کودکان در مدرسه تشویق می شوند که نقش های مختلفی مانند نماینده کلاس را بپذیرند. ماری خود را به عنوان مدیر قفسه کتاب منصوب کرد تا بتواند به اشتیاقش برای مرتب کردن ادامه دهد.

گرچه وسواس او برای تمیز کردن و نظم ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما پیشینه مذهبی وی نقش بسزایی دارد.
ماری با تمرین های مذهب شینتو ، معروف به “شینتویسم” بزرگ شد. این مذهب تا حدودی معتقد است که سازماندهی و نظافت می تواند یک عمل معنوی باشد. وقتی از وی سؤال می شود که اشتیاق او برای سازمان دهی از کجاست ، او از مذهب خود و همچنین از زمانی که به عنوان یک دختر خدمتکار در معبد شینتو در ژاپن گذرانده یاد میکند.

او هجدهمین سالگرد تولد خود را در کتابخانه ملی گذراند تا مجموعه بزرگ کتابهای آنجا را سازماندهی کند ، کوندو میگوید : “من قبلن اتاق های برادر و خواهرم را تمیز می کردم و به خانه دوستان می رفتم و اتاق های آنها را نیز تمیز می کردم.”

مرتب سازی حتی موضوع پایان نامه کالج وی نیز بود با عنوان “چگونه آپارتمان خود را از بین ببرید – از یک دیدگاه جامعه شناختی”. در طول سالهای تحصیل در جامعه شناسی در دانشگاه توکیو ، او اغلب به دوستان خود در مرتب سازی کمک می کرد و از سن ۱۹ سالگی حرفه مشاوره ی مرتب سازی خود را شروع کرد.

در سال ۲۰۱۲ ، ماری با تاکومی کاواهارا ازدواج کرد و هم اکنون با همسر و دو دختر در لس آنجلس زندگی می کند. با این حال ، او در مورد زندگی خصوصی خود ملاحظه کار است و هرگز خبرنگاران را به خانه خود دعوت نکرده است تا ببینند خانه او چگونه است.
کاواهارا به عنوان مدیر کوندو و مدیرعامل شرکت کُن ماری مدیا است و اغلب او را در تورهای کتاب و سایر برنامه ها همراهی می کند. کاواهارا به عنوان تهیه کننده اجرایی نیز در سریال ماری کندو در نتفلیکس شناخته میشود.

تولد KonMari

همانطور که خود ماری روایت می کند ، یک روز دچار حمله عصبی شد و غش کرد. وقتی دو ساعت بعد از خواب بیدار شد ، صدایی را شنید که به او می گفت با دقت بیشتری به اموال مادی خود بنگرد. در این مرحله بود که او تغییراتی را در زندگی خود کشف کرد که سرانجام به خلق KonMari منجر شد.

در ابتدا ، ماری فقط به دنبال چیزهایی برای رها کردن بود. صدای درون سر او باعث شد که او متوجه شود که باید در عوض فقط روی چیزهایی که “باعث ایجاد شادی” در زندگی می شوند ، تمرکز کند. او با اختصاص یک ارزش به یک جسم فیزیکی ، توانست مشخص کند که آیا این کالا شادی برای او به همراه آورده است یا تنها هزینه دارد.

به عنوان مثال ، اگر شخصی در نوجوانی به اولین کنسرت خود رفته و یک تی شرت خریداری کرده باشد ، ممکن است ارزش احساسی خوبی داشته باشد. با گذشت سالها ، هر بار که آن تی شرت را از کمد بیرون می آورد، باعث خوشحالی و یادآوری خاطرات دوست داشتنی از گذشته شود. اینها انواع اقلامی هستند که روش KonMari مردم را به نگه داشتن آنها ترغیب می کند.

ماموریت من ایجاد شادی در جهان از طریق مرتب سازی است

ماری کوندو

پس از شناسایی مواردی که باعث ایجاد شادی می شوند ، روش KonMari اصول و تکنیک هایی را که باید در هنگام مرتب سازی رعایت شوند را بیان می کند. به عنوان مثال ، پیراهن ، شلوار ، کاپشن و سایر وسایل پوشاک باید به روشی خاصی تا شوند. این تضمین می کند که آنها کمترین فضای ممکن را به خود اختصاص دهند ، در حالی که به صاحبخانه امکان می دهد در صورت لزوم سریع تر و با نظم آنها را پیدا کند.

رسیدن به شهرت

مشاغل مشاوره ماری خیلی سریع رشد کرد و آنقدر محبوب شد که افرادی که مایل به استخدام وی بودند در لیست انتظار ۳ ماهه قرار گرفتند. افراد زیادی که مایل نیستند ۹۰ روز برای مشاوره صبر کنند ، پیشنهاد کردند که ماری کتاب بنویسد تا بتوانند این روند را به تنهایی آغاز کنند.

در سال ۲۰۱۰ ، او اولین کتاب خود را با عنوان: “جادوی در حال تغییر زندگی مرتب سازی: هنر ژاپنی نظم و سازمان دهی” نوشت. این کتاب به سرعت یکی از محبوب ترین کتابهای ژاپن شد و در لیست پرفروش های نیویورک تایمز قرار گرفته است که در مجموع بیش از ۸.۵ میلیون نسخه در بیش از ۴۰ زبان مختلف به فروش رسیده است.

کوندو تا کنون چهار کتاب در مورد سازماندهی نوشته است ، که در مجموع میلیون ها نسخه فروخته و از ژاپنی به چندین زبان ترجمه شده است از جمله کره ای ، چینی ، اسپانیایی ، اندونزیایی ، ایتالیایی ، فرانسوی ، آلمانی ، سوئدی ، پرتغالی ، کاتالان و انگلیسی . به طور خاص ، کتاب او “جادوی در حال تغییر زندگی : هنر ژاپنی نظم و سازمان دهی” در بیش از ۳۰ کشور جهان منتشر شده است. که پرفروش در ژاپن و اروپا بود و در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده منتشر شد.

در ایالات متحده و انگلستان مشخصات Kondo و روش های وی با موفقیت در سریال نتفلیکس Tidying Up with Marie Kondo ، نمایش داده شد که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و برای آن کندو نامزد دریافت جایزه Primetime Emmy برای میزبان برجسته شد.

وی در سال ۲۰۱۵ در فهرست ۱۰۰ نفر”با نفوذترین افراد دنیا” قرار گرفت.

از آنجا که او فوق العاده مشغول ساختن امپراتوری خود است ، کوندو دیگر برای استخدام در دسترس نیست. با این وجود ، می توانید یکی ازبیش از ۲۰۰ مشاور او را برای مرتب کردن خانه خود استخدام کنید.

جادوی در حال تغییر

کوندو ماری با ارائه یک روش ساده در مرتب سازی توانست هم یک امپراطوری میلیون دلاری برای خود ایجاد کند و هم آرامشی باشد برای خانه های میلیون ها نفر که از بی نظمی و انباشتگی وسایل غیر ضروری خود رنج میبرند، وسایلی که نه تنها شادی برایشان به ارمغان نمی آورد بلکه همیشه در ترس از دست دادن و رها کردن آنها روزگار میگذرانند .

آیا ماری کوندو و روش کُن ماری یک روش گذرا و موقتی هستند یا این که می تواند جرقه و کاتالیزوری باشند که دهها میلیون نفر از مردم جهان را به سوی ساماندهی ، مرتب سازی و ایجاد شادی در زندگی سوق دهد؟

فقط زمان می تواند بگوید