اکنون در روزگاری هستیم که مد سریع و تبلیغات بازرگانی از همه سو ما را برای مصرف بیشتر و بیشتر ترغیب می کنند ، کمپانی های تولید لباس سالانه میلیون ها تن زباله به محیط زیست بر میگردانند و کارگران بیشتری را با حداقل های مزایا و شرایط سخت در اختیار میگیرند ، گروه های مافیایی قدرتمند سعی در ترویج و استفاده بیشتر از پوست حیوانات در تولید لباس ها می کنند و هر روز خطر انقراض برای نسل دیگری از گونه های جانوری آغاز میشود.

در این شرایط باید کاری کرد یا بهتر بگویم باید آن کاری که آنها از ما میخواهند را انجام ندهیم و سعی کنیم راهی برای حفظ محیط زیست و پایان دادن به این شرایط اسفناک پیدا کنیم.

وقتی تصمیم بگیری که زندگی تو ساده تر کنی، از انباشته کردن دست برداری و سبک زندگی مینیمال را تجربه کنی، سخت ترین کار چگونگی لباس پوشیدن و هماهنگی با مد یا فصل هاست، اینجاست که لازم است با چالش یا پروژه ۳۳۳ آشنا بشیم.

پروژه ۳۳۳ چند سال پیش توسط کورتنی کارور (Cortny Carver) نویسنده وبلاگ “بیشتر داشتن با کمتر ” معرفی شد و تا به امروز توسط میلیون ها نفر در سراسر دنیا بصورت چالش برگزار و ادامه پیدا کرده است.

حالا چی بپوشم؟

این اولین سوالی هست که هنگام دعوت شدن برای یک مهمانی برای همه ما بخصوص خانمها پیش می آید، سوالی که گاهی باعث استرس و درگیری ذهنی زیاد میشود.

خیلی از افراد شاغل نیز هر روز درگیر این سوال هستند و این مسئله ساده خیلی وقتها ، باعث از دست رفتن زمان و کاهش تمرکز بر روی مسائل مهم تر در کار و زندگی میشود.

زنده یاد استیو جابز و مارک زاکربرگ از شناخته شده ترین افرادی هستند که برای آزاد کردن ذهنشون از این مسئله، ترجیح میدادن همیشه یک مدل لباس بپوشند و روز خود را با فکر کردن به این مسئله که حالا چی بپوشم، آغاز نکنند.

پروژه ۳۳۳ چیست؟

در سال ۲۰۱۰ بود که کورتنی کارور ایده لباس پوشیدن خود را معرفی کرد، ایده ای ساده که مورد استقبال مینیمالیست ها قرار گرفت و میلیون ها فرد را ترغیب کرده تا کمد لباس خود و سایر بخش های زندگی را به حداقل برسانند.

پروژه ۳۳۳ یک چالش مد برای همه علاقه مندان به مینیمالیسم است. در این چالش از شما دعوت شده، تا ۳۳ مورد از لباسهایتان را انتخاب کنید و در مدت ۳ ماه تنها از این ۳۳ مورد را استفاده کنید.

در این چالش شما باید کمد لباس خود را خالی کنید و از بین لباسهایتان ۳۳ مورد را با توجه به فصل و شرایط جوی انتخاب کنید و مابقی لباسهای خود را می توانید بفروشید، به نیازمندان ببخشید و یا برای ۳ ماه بعد در انبار قرار دهید و یک کمد کپسولی ساده و مرتب برای خود ایجاد کنید.

ایده این به اصطلاح “کمد کپسولی” چیز جدیدی نیست. در سال ۱۹۷۰ ، اصطلاح کمد کپسولی توسط صاحب بوتیکی مستقر در لندن به نام سوزی فاکس ابداع شد. این مفهوم در مورد لباس پوشیدن با یک مجموعه کوچک از لباس ها ، کفش ها و لوازم جانبی مناسب فصلی است که می تواند به راحتی سِت و همسان شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کمد لباس کپسولی یک ایده عالی است، از مزایای این چالش میشه به موارد زیر اشاره کرد.

۱ – تأثیر کمتر بر روی کره زمین
صنعت مد سریع دومین صنعت آلوده کننده کره زمین است. ایجاد کمد لباس کپسولی یکی از راه های پایین آوردن میزان کربن و پایدار تر ساختن جو بر روی زمین است.

۲ – لذت بردن از نظم
با وجود وسایل بسیار کم ، کمد لباس شما بسیار سازمان یافته تر می شود. شما یک نمای کلی از گزینه های مورد نظر خود دارید و با قرار گیری مناسب لباس ها انتخاب راحت تر خواهد بود.

۳ – خلاقیت
چه علاقه مند به مد باشید یا نه، چه علاقه مند به پوشیدن لباسهای خاص داشته باشید یا نه، در هر صورت محدودیت در چالش ۳۳۳ خلاقیت شما را در ترکیب ، همسان سازی و ایجاد استایل شخصی شما برمی انگیزد.

۴ – فقط موارد دلخواه
وقتی فقط ۳ ماه امکان انتخاب ۳۳ مورد را دارید ، این امر باعث می شود که فکر کنید که کدام لباس را دوست دارید و می خواهید بپوشید، این یکی از جنبه های زیبای یک سبک زندگی مینیمالیستی است، اینکه از هر چیزی که شما را خوشحال نمی کند خلاص می شوید.بخصوص آن لباس هایی که روزی خریدیم و بنا به دلایلی هیچ وقت نپوشیده ایم، حالا وقت رهایی از آنهاست.

۵ – کیف پر پول
یک تحقیق در بین مصرف کنندگان آسیای شرقی و اروپایی که سال گذشته توسط Greenpeace (یک سازمان محیط زیستی مستقل) انجام شد ، نشان داد که تا ۵۰٪ از مردم بیشتر از آنچه در واقع نیاز و استفاده می کنند ، لباس خریداری می کنند.
ایجاد کمد لباس کپسولی باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود که به صورت غیر ضروری خرج می کنید.

چگونه این چالش مد مینیمالیستی را پیش ببریم؟

در اینجا نکاتی را که لازم است بدانیم تا بتوانیم این چالش با با موفقیت سپری کنیم و حرکت بزرگی را در تغییر عادات خود پایه ریزی کنیم به نقل از راهنمای رسمی این چالش برایتان بازگو میکنم.

 • زمان مناسبی را برای سازماندهی کمد لباستان اختصاص دهید.
 • بعد از اینکه نهایتاً کمد خود را تمیز کردید ، ۳۳ مورد را انتخاب کنید.
 • لباس های زیر و راحتی داخل خانه شامل ۳۳ مورد نمی شوند.
 • اگر لباس کار ثابت و یونیفرم دارید آنها را جدا بگذارید.
 • شرایط جوی و وقایع را در نظر بگیرید، مثل سردی یا گرمی هوا و یا مراسم و مهمانی های پیش رو.
 • در لباس پوشیدن با کمترین ها خطر وجود ندارد. ترس از نداشتن لباس و کم بودن را رها کنید.
 • اگر هنوز هم خیلی می ترسید ، با قدم های کوچک شروع کنید مثلن با ۱۰ روز.
 • لباس هایی که از پوشیدنش احساس بدی دارید را رها کنید.
 • وسوسه ها را حذف کنید، پیامک ها و ایمیل هایی که از طرف فروشگاه های آنلاین و حراجی ها برایتان می آید را مسدود کنید.
 • مراقب خرید های خود باشید.
 • با دیگران ارتباط برقرار کنید، بخصوص کسانی که این چالش را انجام میدهند را از طریق هشتگ #پروژه_۳۳۳ در اینستاگرام دنبال کنید.
 • تجربه خود را به اشتراک بگذارید و از دیگران الهام بگیرید.

در پایان باید گفت برای انجام این چالش زیاد سخت نگیرید، چالش را متناسب با شرایط خودتان تنظیم کنید، اگر میدانید ۳۳ لباس برایتان کم است ۴۰ تا انتخاب کنید تا بتوانید چالش را ادامه دهید و زود خسته و دلسرد نشوید، به آنچه دیگران خواهند گفت فکر نکنید و مطمئن باشید دیگران متوجه تکراری بودن لباسهایتان نخواهند شد.

پروژه ۳۳۳ کمک میکند که بتوانیم از شر رفتارهای آسیب زننده به خود و محیط زیست رها شویم ، کمک میکند تا برای خود و وقت مان بیشتر ارزش قائل شویم و نباشد همان لباس زیبا نشان آدمیت ، از چشم هم چشمی ها و فکر کردن به حرف و نظر دیگران رها شویم و ساده و ارزشمند زندگی کنیم.
اگر به چالش ۳۳۳ پیوستید مشتاق شنیدن نظر و تجربه شما هستیم.