انسان از بدو تولد تا مرگ به مثابه ی برده ی بیرونی خویشتن خویش، که حیوانات نیز چنین اند، زندگی می کند. او در طول زندگی اش، زندگی نمی کند، بلکه با پیچیدگی های فراخ در ابعاد گسترده به زندگی نباتی دامن می زند.

فرناندو پسوا

زندگی های امروزی پر از پیچیدگی و شلوغی است و برای همه پیش آمده که احساس استرس و فشار های زندگی باعث شود که روز خوبی نداشته باشند و نتوانند به اهداف و برنامه های خود برسند

این مشکل با خوردن یک قرص جادویی یا خواندن طلسم و فوت کردن حل نمیشود ، به نظر من راه اینکه روزهایی عالی داشته باشید و احساس شکست کمتری بکنید در یک چیز است.

سادگی

در اینجا هفت راه ساده برای اینکه احساس گیجی کمتری داشته باشید و بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید آورده شده است

۱ . روز خود را تقسیم کنید

بهترین راه برای ساده سازی هر چیزی تقسیم کردن آن به بخش های کوچکتر است

به جای اینکه هر روز را یک تکه زمان ۲۴ ساعته ببینید ، بهتر است آن را به صورت مجموعه ای از تکه های زمانی جداگانه ببینید

یک روش برای انجام این کار استفاده از وعده های غذایی برای زمانبندی کارها و تقسیم بندی طبیعی روز است
مثلن روز من به این هفت قسمت تقسیم میشود:

  • صبح قبل از شروع به کار و صبحانه
  • صبح تا زمان ناهار
  • ناهار
  • کار بعد از ظهر تا پایان روز
  • شام
  • بعد از شام تا وقت خواب
  • خواب

این کار ممکن است سخت به نظر آید اما بخش بندی روز به شما این امکان را می دهد که هر بخش را بصورت جداگانه و آسانتر برنامه ریزی و ارزیابی کنید و اگر یک تکه از روز، طبق برنامه خوب پیش نرفت از هدر رفتن کامل آن روز پیشگیری کنید.

اگر زمان کار صبح من بد باشد به این معنا نیست که من یک روز بد در پیش دارم ، بلکه به این معنی است که تنها ۱/۷ زمان امروزم بد پیش رفت است و امکان این هست که دوباره ذهن و برنامه خودم را جمع و جور کنم و از مابقی روزم استفاده بکنم.

۲ . سه کار مهم را انتخاب کنید

اگر شما در یک روز تنها سه کار مهم خود را انجام دهید میتوان گفت که یک روز فوق العاده داشته اید ، حتی اگر هیچ کار دیگری انجام ندهید

اینکه شما در طول روز چه تعداد از کارهایتان را انجلم میدهید مهم نیست بلکه اینکه شما سه کار مهم و با اولویت بالاتر را انجام داده اید باعث میشود که احساس کنید روزی موثر و کارآمد داشته اید.

یکی از راه های موفقیت به روش وارن بافت این است که شما تمام برنامه ها و اهدافتان را بر اساس اولویت بنویسید و سپس سه تای اول را انتخاب و ما بقی را دور بیندازید و تمام تمرکز تان را بر روی انجام آن سه هدف یا وظیفه بگذارید.

این روش را میشود برای ساده کردن روز ها نیز به کار برد چرا که از، آشفتگی و حرکت در یک چرخه نامتناهی از کارهایی که شاید هیچ وقت فرصت انجامش پیش نیاید، رهایی پیدا میکنید و با ذهنی باز تر تنها بر روی انجام مهم ترین ها تمرکز می کنید.

۳ . در هر زمان تنها یک کار را انجام دهید

چند وظیفه گی مخالف ساده سازی است ، اگر میخواهید روز خود را ساده کنید ، از کار روی چندین پروژه ، وظیفه یا ایده در یک زمان اجتناب کنید
شاید دستگاههایی را که همزمان چندین کار را باهم انجام میدهند (پرینتر ، اسکنر ، فکس ، کپی) دیده باشید، نظر اغلب کارشناسان این است که اینگونه دستگاه ها ضعیف هستند، چون وقتی چیزی چندین کار را باهم میکند هیچ کدام را به درستی انجام نمیدهد.

یک چیز را انتخاب کنید – مهم‌ترین چیز – و تمام تمرکز خود را روی انجام صحیح آن بگزارید.

۴ . روز خود را با بُرد شروع کنید

به این معنی که هنگامی که از خواب بیدار میشوید بعد از انجام روال صبحگاهی به جای چک کردن ایمیل ها یا اینستاگرام ، شروع به انجام یکی از اقدامات مهم آن روز بکنید
با انجام سریع و به موقع، یکی از اولویت های آن روز مابقی روزمان به طور خود به خود ساده تر میشود و احساس اطمینان و پیروزی در ابتدای روز خود باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای انجام و آزاد کردن ذهن از فشار کارها میشود.

۵ . دسترسی افراد را به خودتان محدود کنید

هیچ چیز بد تر از تماس ها ، نوتیفیکشن ها و پیامک های بی مورد و کم اهمیت نمیتواند زمان ما را از بین و تمرکزمان را نابود کند.

پس بهتر است با فعال کردن بلک لیست ها ، خاموش کردن وای فای ، دور از دست قرار دادن گوشی یا قطع اعلانات آن ، خود را از یک باتلاق بزرگ حواس پرتی ها دور نگه دارید .

باید این نکته را در نظر بگیرید که نیازی نیست به ایمیل ها یتان فوری پاسخ دهید ، خیلی از پیامک ها تبلیغاتی هستند ، میشود به بسیاری از مکالمات تلفنی را یکساعت عقب انداخت اما ذهن آشفته و تمرکز از دست رفته گاهی به سادگی قابل بازگردانی نیستند و زمانبر هستند.

۶ . بین ساعت کاری و غیر کاری خود مرز قرار دهید

سعی کنید در زمان کار ، کار کنید و در زمان استراحت ، استراحت

جای جواب دادن ایمیل ها روی میز شام نیست ، در حضور دوستان و در مهمانی انجام گفتگوهای کاری بی احترامی به دیگران است

هر چه به وضوح یک مرز ایجاد کنید، روز شما ساده تر خواهد بود

این به این معنی نیست که شما نمی توانید آخر هفته های یا روزهای تعطیل کار کنید بلکه در مورد قصد شما برای آن استفاده از آن زمان است ، باید تصمیم مشخص و واضحی بگیرید که آیا در زمان و شرایط انجام کار هستم یا استراحت و گر نه شرایط از آنچه فکر میکنید پیچیده تر خواهد شد.

۷ . هر روز یک چیز را که دوست دارید انجام دهید

زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهیم لذت بردن از آن را به عقب بیندازیم
پیشنهاد آخرم این است که فهرستی از کارهایی که دوست دارید، انجام دهید داشته باشید و هر روز یکی از آن کارها را انجام دهید
نگران پیچیده شدن و برهم ریختن برنامه ریزی های دیگر خود نباشید چرا که هرگز پشیمان نخواهید شد که وقت خود را صرف انجام فعالیتی کرده اید که دوست دارید و از آن لذت میبرید
مثلن شما اگر دوچرخه سواری، پیاده روی ، عکاسی ، نوشتن ، شنیدن موسیقی و … دوست دارید، هر روز یکی از این فعالیت ها را در برنامه روزانه خود قرار دهید و به سادگی شاد باشید .