با وجود فرهنگهای مختلف در سراسر جهان و گوناگونی زبانها، مذاهب و باورها، هر جا که روشهای زندگی به سمت اصالت و انسانیت رفت، اشتراکات فرهنگی نیز بیشتر شد.
در این مطلب با ۱۰ روش زندگی در سراسر جهان آشنا میشویم که نقطه اشتراک اغلب آنها همان تلاش برای سادگی و لذت بردن از کمترین هاست.

۱- ایکیگای

مبدا: ژاپن

بر اساس فرهنگ ژاپنی، هر فرد، یک ایکیگای دارد. یافتن ایکیگای، نیازمند جستجوی عمیق و طولانی در خود است. در فرهنگ ژاپنی، باور این است که یافتن ایکیگای هر فرد، در زندگی فرد، قناعت می‌آورد و به زندگی وی، معنا می‌دهد.
ایکیگای را می توان به دو عنصر iki ، به معنای زنده بودن یا زندگی ، و gai ، به معنی میوه ، ارزش یا هدف تقسیم کرد (صداهای k و g اغلب در ژاپنی قابل تعویض هستند).

برای بعضی ها ، ایکیگای ممکن است، تشکیل خانواده باشد و یا لذت بردن از سرگرمی ها، اما برای بسیاری، کار آنهاست.
این عشق به داشتن هدف دلیلی است برای زیاد کار کردن مردم ژاپن و اگر در کار خود هدف و لذت را پیدا کردیند، در راه صحیح خودشناسی هستید.

چه فوایدی دارد؟

در فرهنگ ژاپنی ، ایدئولوژی ikigai همان چیزی است که مردم را وادار می کند تا به کار خود اهمیت دهند.
نرخ بیکاری در ژاپن بسیار کم است، به این دلیل که به عنوان یک ملت، این ذهنیت وجود دارد که بهتر است به جای کار نکردن، به هر نوع شغلی بپردازیم حتی آن کاری را که دیگران شغل های “پَست” یا “کم ارزش” می دانند، ننگ‌اش از بیکاری کمتر است. در واقع باید به هر شغلی احترام گذاشت و آن را به عنوان بخشی از هدفی والا دید.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

از نظر زندگی روزمره، نظریه ikigai یک نظریه ساده است. اگر در کاری که انجام می دهید هدف پیدا کنید، احساس ارزش می کنید و بهتر کار خواهید کرد. بنابراین هدف خود را پیدا کنید، بسیاری از مردم ژاپن نیز این کار را در فعالیت های مشترکی که با عضویت در باشگاه ها و سازمان های جامعه همراه است، پیدا می کنند.

۲-هوگه

مبدا: دانمارک

تعریف هوگه به اندازه تلفظش مشکل است. این یک محیط یا کیفیت است ، چیزی ظریف اما بسیار محسوس است و زیربنای همه زندگی دانمارکی.
هوگه (به دانمارکی: Hygge) کلمه اسکاندیناوی برای حالت روحی و آرامش با احساس سلامتی و رضایت است. در سال‌های اخیر، هوگه به ویژگی مشخصی از فرهنگ دانمارکی تبدیل شد. در هر دو کشور دانمارک و نروژ، هوگه اشاره به «یک نوع همبستگی روزمره»، «یک تجربه روزمره دلپذیر و بسیار ارزشمند از ایمنی، برابری، یکپارچگی شخصی و یک جریان اجتماعی خود به خود» است. هوگه شامل هر چیز خوب، راحت، امن و شناخته شده‌است.

چه فوایدی دارد؟

هوگه به شما کمک می کند از مواردی که بیشترین اهمیت را در زندگی دارند قدردان باشید. یک شام دنج در حالی که با دوستانتان هستید (بدون اینکه هر ثانیه تلفن همراه خود را چک کنید) ، یا در حال مطالعه کتاب مورد علاقه خود، روی صندلی استراحت می کنید، کاری که افراد با برنامه های شلوغ امروزی فراموش می کنند و به همین دلیل است که هوگه باید به یک عادت تبدیل شود.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

در بیشتر روزهای سال در دانمارک هوا سرد و تاریک است و مردم باید راه هایی برای جلوگیری از بروز افسردگی پیدا کنند. به عنوان مثال گذراندن یک شب در خانه با یک وعده غذایی خوب و حضور نزدیک ترین دوستانتان راهی برای کنار آمدن با همه تاریکی ها است. شما همچنین می توانید از چیدمان های هوگه برای ایجاد فضایی گرم و نرم به سبک دانمارکی استفاده کنید.

۳- گیوب

مبدا: اندونزی

جاوه‌ای ها از Guyub به عنوان راهی برای ارتباط با یکدیگر در یک جامعه استفاده میکنند. این به معنای احساس قوی تعلق خاطر، دلسوزی متقابل و حمایت صمیمانه از یکدیگر است. در یک روستا، همه نه تنها آشنا هستند، بلکه آنها در زمان نیاز با فداکاری به دیگران کمک می کنند. همه از شادی و خوشبختی دیگران لذت می برند و در شادی یکدیگر شریک میشوند. هیچ کس هرگز تنها نمی ماند و شادی ناشی از دانستن این است که وجود او برای افراد دیگر مهم است، هم در هنگام کمک کردن و هم هنگام دریافت کمک.

چه فوایدی دارد؟
چیزی به نام تنهایی و درماندگی وجود نخواهد داشت، چرا که همه جامعه کوچک یا بزرگ از کمک کردن و کمک گرفتن ناراحت نخواهند شد، همسایگان دور هم جمع می شوند تا مراسم عروسی، تشییع جنازه و مراسم دیگر را ترتیب دهند. اعضای جامعه به جای استخدام و پرداخت هزینه خدمات، از همسایگان خود کمک می گیرند و خوشحال می شوند که لطف شما را پس دهند. مردان به نوبت بیدار می مانند تا امنیت محله را زیر نظر بگیرند و به گشتهای مدنی بپردازند و این منجر به روابط صمیمی تر و سودمندتر متقابل بین خانواده ها می شود.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

گیوب در بسیاری از جنبه های زندگی، از کمک به همسایه در هنگام بحران مالی، تا درگیر شدن در یک بحث دوستانه برای حل مشکلی در جامعه، حتی هنگامی که این مسئله خیلی به شما مربوط نباشد، خود را نشان می دهد.

۴- هواپونوپونو

مبدا: هاوایی

هواوپونوپونو یا هواپونوپونو (به انگلیسی: Ho’oponopono) روش پاک سازی درونی مبتنی بر بخشش، عشق و دگرگونی می‌باشد که متعلق به بومیان هاوایی است. کلمهٔ هواوپونوپونو به معنی درست کردن اشتباه است. بومیان هاوایی بر این باور بودند که اشتباهات از افکار آلوده شده با خاطرات تلخ گذشته نشات می‌گیرند. روش هواوپونوپونو فرایندی است که ضمن به عهده گرفتن مسئولیت اتفاقات زندگی، انرژی نادرست ناشی از خاطرات و اشتباهات که باعث انسداد، عدم تعادل و بیماری می‌گردد را پاک و آزاد می‌کند.

انتظار می رود که همه افراد در یک گروه اجتماعی که مشغول کار با هواپونوپونو هستند از دوستان، خانواده یا حتی اقوام دور، برای بازگشت به هم و رسیدن به مسیر درست تلاش کنند.

در سال ۱۹۷۶، مورنا سیمئونا که یک کاهونا (رهبر روحانی و محرم اسرار) بود روش هواوپونوپونو را بروز کرد. او بر این باور بود که همه چیز در درون افراد اتفاق می‌افتد؛ بنابراین، فرایند حل مسئله هواوپونوپونو را از حالت گروهی به حالت فردی و درونی تبدیل کرد. مورنا معتقد بود که هر آنچه افراد در زندگی خود تجربه می‌کنند اثرات اعمال خودشان است بدین طریق هواپونوپونو وارد مرحلهٔ جدیدی به نام هواپونوپونوی مدرن شد.

یک نوع ساده تر از هواپونوپونو گفتگوی خانوادگی است، که معمولن به آن پوکه اوهانا گفته می شود. خانواده دور هم جمع می شوند تا روز را مرور کنند، ببخشند و تشکر کنند و مسائل با روشی محترمانه، همراه با صداقت و معنویت حل و فصل می شوند.

چه فوایدی دارد؟

پوکه اوهانا همیشه به مشکلی احتیاج ندارد. این می تواند به سادگی یک مراسم روزانه باشد تا اطمینان حاصل شود که، در خانواده آرامش برقرار است. تمرین آن با خانواده خودم به من آموخته است که احساساتم را در یک فضای امن برقرار کنم. همچنین به من آموخته است که نسبت به احساسات خود و دیگران شفاف بی‌اندیشم و بدون قضاوت و صمیمی باشم.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

والدین می توانند از کودکی با بچه های خود گفتگوی خانوادگی داشته باشند و به آنها یاد دهند که همه احساسات قابل احترامی دارند. خانواده هایی که پوکه اوهانا را نگه می دارند به هم نزدیک هستند و معمولاً دوست دارند کارها را با هم انجام دهند، زیرا اعتماد و تفاهم خوبی ایجاد شده است. همچنین راهی برای تعیین مرزها برای جوانان و نشان دادن رهنمودهای مربوط به رفتار قابل قبول و آموزش روشهای غیر خشونت آمیز برای حل مشکلات است.

۵- Fare la bella figura

مبدا: ایتالیا

ترجمه واقعی کلمه “یک چهره زیبا بساز” ، fare la bella figura به معنای ایجاد یک احساس خوب است. خارجی ها معمولاً این موضوع را با وسواس ایتالیایی در پوشیدن لباس های شیک و زیبایی فوق العاده مرتبط می دانند، اما این مفهوم در واقع فراتر از سطح ظاهری است و به آداب و رسوم، از جمله رفتار با فضل و تدبیر در جمع، گسترش می یابد.

چه فوایدی دارد؟

دانستن اینکه چگونه در هر موقعیت اجتماعی یا عمومی با دیگران تعامل صحیحی داشته باشید. به نمایش گذاشتن خوش اخلاقی ، درایت و جوانمردی یکی از مولفه های اساسی “fare la bella figura” است.خود را به خوبی به جهانیان معرفی کنید، از همه جنبه ها و زندگی به شما پاداش زیادی می دهد.

چگونه می توانم آن را نیز انجام دهم؟

نسبت به دیگران مهربان، با ملاحظه و محترمانه رفتار کنید تا از ساختن فیگوراسیا یا برداشت بد خودداری کنید، بهترین خود برای زندگی شادتر باشید.

۶- Gezelligheid

مبدا: هلند

واژه هلندی gezelligheid حتی اگر قابل ترجمه نباشد، حسی از رفاه را به تصویر می کشد که مرزهای زبانی را پشت سر می گذارد. به روشن کردن آتش، خوردن نوشیدنی با دوستان قدیمی و پوشیدن ژاکت گرم، همه موارد مربوط به دورهمی یا گذراندن وقت با عزیزان.
صفت gezellig را می توان در شرایط مختلفی به کار برد:
یک اتاق ، رستوران یا کافه می تواند gezellig باشد (به معنای “دنج” یا “دعوت کننده”)
یک شخص می تواند gezellig باشد (به معنای “دعوت کردن” یا “خوشایند” یا “خنده دار” یا “معاشرت”)
یک مهمانی می تواند gezellig باشد (به معنای “فضای آرام با افراد خوب و محیط دنج”)
دیدار با پدربزرگ و مادربزرگ می تواند gezellig باشد (به معنای “با هم بودن”)

چه فوایدی دارد؟

یادگیری در مورد gezelligheid به من کمک کرد تا درک کنم که چیزهای به ظاهر ناچیز مانند بی سر و صدا خواندن یا تماشای فیلم در رختخواب با همسرم در واقع قسمتهای بسیار مهم زندگی روزمره است.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

برای ایجاد یک وضعیت gezellig به هیچ وجه نباید تلاش کنید، زیرا این کار همیشه کاری آسان و لذت بخش است. آنچه را که برای شما مناسب است شناسایی کنید و به آن پایبند باشید. کل این مفهوم بسیار ذهنی است و این فرصت را برای افراد فراهم می کند تا فعالیتهای متقابلی را که معمولاً با احساس راحتی، با هم بودن و آرامش همراه است، امتحان کنند.

۷- بوئن ویویر

مبدا: اکوادور

Buen vivir به معنای “زندگی خوب” یا “خوب زندگی کردن” است. در اکوادور ، بیشتر بر جامعه و خانواده تأکید می شود. مردم اغلب به صورت جمعی عمل می کنند، در حالی که همیشه خود را بخشی از جهان طبیعی پهناور می دانند. مردم اکوادور برای موارد ساده زندگی ارزش بالاتری قائل هستند: محصول خوب، سلامتی خانواده و درخشش خورشید.

چه فوایدی دارد؟

به عنوان یک کشور در حال توسعه، اکوادور مجبور شده است با چالش های گوناگونی مانند فقر شدید، بلایای طبیعی، افراد بی بضاعت و حمایت از خانواده و جامعه مواجه شده است، به خوبی عبور کند. اکوادوری ها درک می کنند که آنچه واقعاً مهم است، وقت گذراندن با عزیزان و همچنین مراقبت و حفظ محیط اطرافشان است و صرف نظر از وضعیت اقتصادی-اجتماعی افراد، زندگی خوب به معنای قدردانی از آنچه اکنون دارید است، به جای آنچه می توانید داشته باشید.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

Buen vivir تغییر در رفتار شما نیست بلکه ایجاد یک چرخش مثبت تر در نحوه درک زندگی شما است. سرعت خود را کم کنید و به دنیای اطراف خود فکر کنید. برای دوستان و خانواده خود وقت بگذارید، نیازهای آنها را در اولویت قرار دهید، به خاطر وعده‌های غذایی خوشمزه شکرگزار باشید، موبایلتان را رها کنید تا از غروب زیبا لذت ببرید و به یاد داشته باشید که یک زندگی خوب اغلب مربوط به تجربیات به یاد ماندنی است، نه آنچه شما دارید.

۸- Tachles

مبدا: اسرائیل

Tachles کلمه ای است که خلاصه ذهنیت اسرائیلی ها برای رسیدن به اصل مطلب است. در گفتمان روزمره استفاده می شود تا به نتیجه برسد و از این طریق اسرائیلی ها رُک به نظر می رسند و آنچه را که فکر می کنند می گویند.

چه فوایدی دارد؟

tachles کمک می کند به صداقت و شفافیت نظرات، و به طور کلی اهداف شما قاطعانه تر می شود. همچنین می تواند از پرخاشگری منفعل که کاری است که مردم انگلیس بسیار خوب انجام می دهند، بکاهد!

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

شما می توانید با استفاده از tachles خود را صادقانه، دقیق و ساده بشناسید و اهداف و احساسات خود را به صورت صریح بیان کنید به جای استفاده از اشارات و تلقین.
از هر آنچه را که دوست ندارید یا نمی پسندید، دوری کنید و با گفتن “نه” به پیشنهادات و درخواست هایی که نمی پسندید خود را آزاد کنید.

۹-وو وی

مبدا: چین

Wu wei، که تقریباً به معنای “بدون تلاش” است ، یک مفهوم تائوئیستی است که به معنای اجازه دادن به نیروهای بیرونی است که بدون اینکه شما به آنها فشار بیاورید، از طریق شما کار کنند. بهترین راه برای تمرین آن این است که بدون تلاش بیش از حد، اقدام کنید، یا قبل از هر کاری خود را از شر منیت خلاص کنید.
ایده دستیابی به بیشترین تأثیرات با انفعال استراتژیک خردمندانه، محور مفاهیم چینی در زمینه سیاست، دیپلماسی و تجارت بوده است. در کتابچه های راهنمای خرد تولید شده توسط دائوئیست ها، بارها به ما گفته شده است که به جای تحمیل برنامه یا الگویی بر وضعیت، باید به دیگران اجازه دهیم که دیوانه وار رفتار کنند، و سپس با مشاهده جهتی که امور در آن تکامل یافته اند، خود را به آرامی تنظیم کنیم.

چه فوایدی دارد؟

در کنار گذاشتن کنترل، قدرت وجود دارد و در انجام هیچ کاری، هماهنگی و آرامش یافت می شود.
زمانی که ما در خطر آسیب رساندن به خود از طریق پیروی بیش از حد افراطی و سرکش به ایده‌هایی هستیم که به سادگی نمی‌تواند خواسته‌های جهان را برآورده کند.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

قبل از اجرای هر کاری ابتدا صبر کنید. از هر فرصتی که پیش روی شماست سریع حرکت نکنید. اجازه دهید دیگران در تصمیماتی که می گیرید تأثیر بگذارند. از خود گذشته باشید و آرام حرکت کنید و نفس بکشید.

۱۰- Pakikipagkapwa-tao

مبدا: فیلیپین

Pakikipagkapwa-tao به معنای رابطه با شخص دیگر به عنوان یک انسان دیگر است. فیلیپینی ها به روشنی نمونه های pakikipagkapwa-tao را با استفاده از شیوه های bayanihan و “مبارزه ابلهانه” مثال می زنند. مورد اول به طور گسترده تری در مناطق روستایی کشور انجام می شود. برای مثال ، هنگامی که یک نفر نیاز به انجام کاری (مانند خانه تکانی) دارد ، کل جامعه برای کمک به آن وارد عمل می شوند. مورد آخر یک عمل ناهار خوری است که در آن گروه های زیادی از مردم با هم غذا می خورند (با دست و بدون هیچ ظرفی) این کار در ابتدا به عنوان راهی برای نشان دادن وحدت مقامات عالی رتبه با نیروهایشان در ارتش انجام می شد.

چه فوایدی دارد؟

Pakikipagkapwa-tao با پرورش جوامع مستحکم و خانواده هایی که به دنبال یکدیگر هستند به مردم کمک می کند. به فیلیپینی ها این اطمینان را می دهد که در مواقع سختی، می توانند برای کمک به افراد اطراف خود اعتماد کنند.

چگونه می توانم آن را انجام دهم؟

در دنیای امروز که همه در انجام هر کاری ابتدا منافع خود را در نظر میگیرند، می توان با جستجوی افراد نیازمند به یاری، pakikipagkapwa-tao را تمرین کرد. این به معنای همدلی، آگاهی بیشتر از نیازهای دیگران و تمایل بیشتر به کمک بی قید و شرط است (خواه منفعتی داشته باشد یا نه)، زندگی در این راه می تواند به پرورش جهانی بدون خودخواهی، عاشقانه و انسانی کمک کند.

منبع