زندگی مینیمال را می توان به سبک های مختلفی دنبال کرد، افراد مختلف در سراسر جهان براساس علایق و عادت هاشون،یکی از سبکهای زندگی مینیمالیستی را تجربه میکنند.
سبک‌هایی مثل: بک پک ، ون لایف، باس لایف ، تاینی هوم و …

در این مطلب نگاهی داریم به ون لایف یا زندگی در ماشین ون و با مزایا و سختی های این سبک زندگی مینیمالیستی آشنا می شویم.

VAN LIFE – ساده زندگی کن، بهتر زندگی کن!

زندگی در شهرها اغلب همراه هست با کار زیاد، درگیری ذهنی، رقابت الکی ، خوردنی و پوشیدنی سریع، ترافیک، نبود جای پارک و در نهایت داشتن خانه و خودرویی که خیلی از زمان ها در آنها نیستیم، در نهایت چند ساعتی پس از اتمام کار یا آخر هفته‌ها از خانه و خودرو استفاده میکنیم.

با این شرایط نیز اگر به کسی بگویید که دوست دارید در یک خودرو زندگی کنید، احتمالن چیزی جز اینکه مگر دیوانه شده‌ای نخواهد گفت، بخصوص اگر آن فرد خاطره سفری چند نفره با یک ماشین کوچک را در ذهن داشته باشد.

اما ون لایف، سبک زندگی است که خیلی افراد در دنیا دوست دارند و دنبال میکنند.

ون لایف چیست؟

اصطلاح “Van Life” چیزی فراتر از سکونت در وسایل نقلیه است. این یک تغییر در نحوه تفکر افراد است، حرکتی که ذهنیت نسل امروز را فرا گرفته است، نسلی که به دنبال آزادی و استقلال بیشتر و همچنین کشف تجربه‌های متفاوت از زندگی شهری یا آپارتمانی است.

ون لایف یک فرهنگ فرعی یا الهام گرفته شده از زندگی عشایری است، زندگی که شادی و خوشبختی خود را به ساده زیستی، جاده و طبیعت پیوند زده است.

ون لایف فرصتی است برای رشد بیشتر، فرصتی برای تجربه زندگی ساده تر و ایجاد یک سبک زندگی متعادل که در آن تجربیات نسبت به داشته ها در اولویت است.

افراد با دیدگاه ها و برنامه های متفاوتی ون لایف را تجربه میکنند،گروهی تنها در آخر هفته‌ها به طبیعت اطراف خود سفر میکنند، گروهی دیگر در فصل گرم سال و دسته‌ای به صورت دائم در ون و جاده هستند و اگر سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید با گروهی آشنا میشوید که ون‌لایف نه تنها سبک زندگی که شغل و منبع درآمد آنهاست.

زندگی در ون مختص به قشر یا سن خاصی نیست، از افراد بازنشسته‌ای که با حقوق اندک خود راهی جاده‌ها شده اند گرفته تا جوانانی که با کمک دنبال کنندگان شبکه‌های اجتماعی‌شون این زندگی را ادامه میدهند.

بهترین چیزها در مورد زندگی در ون

با یک نگاه به #VanLife در اینستاگرام ، صفحه شما مملو از تصاویر ون‌های پارک شده در مکانهای زیبا و شگفت انگیز خواهد شد. ولی زندگی در طبیعت و تماشای مناظر بکر تنها خاصیت ون لایف نیست.

اینکه خانه‌ای داری هر چند کوچک، که برای آن نیازی به گرفتن وام، پرداخت قسط، اجاره خانه، تحمل مشکلات شهر نشینی نداری و هر زمان که تصمیم بگیری میتوانی خانه‌ات را نه بر روی دوشت که بر روی چهار چرخ در جایی جدید بگذاری، لذت خاصی دارد.

با ون لایف براحتی میتوان به سراسر دنیا سفر کرد، با فرهنگ‌ها و زبان‌های متفاوت را شناخت، در طبیعت بیشتر بود و با خود بیشتر خلوت کرد و به تجربه متفاوتی از یک زندگی مینیمال همراه با تعادل و آرامش رسید.

بدترین چیزها در مورد زندگی در ون

هر چقدر هم که طرفدار ون لایف باشیم باز هم نمیتوانیم نکات بد یا سختی‌های آن را نا دیده گرفت.
اینکه همیشه در حرکت از مکانی به مکان دیگر باشی ممکن است خسته کننده باشد، گاهی اوقات برای ایمن نگه داشتن خود و وسیله نقلیه ،مجبور به توقف طولانی در نزدیکی شهرها خواهید شد.
حفظ بهداشت و تمیزی سخت است و نیاز به کمی خلاقیت دارد، دوش آب گرم به راحتی در دسترس نیست، مگر اینکه دوش خورشیدی خود را بسازید یا یک سیستم برای تأمین آب در ون بسازید، برپا کردن توالت صحرایی در شرایط فشار نیز از بدترین چیزهای زندگی در ون است.

حفظ آرامش در شرایطی که راه را گم کرده باشید و توجه و مراقبت همیشگی از میزان سوخت، سالم بودن موتور، مواد غذایی و تجهیزات ارتباطی و مواظبت از خود در برابر بیماری‌ها نیز از موارد سخت ون لایف میباشد.

هنگامی که در جاده هستید، باید بدانید که کجا می توانید به طور رایگان بخوابید (تا پول بیشتری برای ماجراجویی داشته باشید)، به نحوه کار در جاده و خارج از وسیله نقلیه خود برای کسب درآمد توجه کنید و باید بدانید چگونه در جاده خوشحال و سالم بمانید تا بتوانید این سبک زندگی را بصورت ماندگار ادامه دهید.

حرف آخر

زندگی در ون با همه چالش‌ها و جذابیت‌هایش، نیاز به اراده‌ای قوی و تغییر عادت‌ها دارد، چراکه در راه رسیدن به آن و ادامه دادنش همواره درگیر مشکلات پیش بینی نشده خواهید بود و باید اراده‌ای قوی داشته باشید تا از پس موانع و مشکلات برآمده و به اهداف خود برسید.