این روزها همه دنیا درگیر یک بحران و درد مشترک هستند و برای رهایی از آن بهترین کار ماندن در خانه و قرنطینه است.
نکته ای که در این روزها زیاد می بینیم و می شنوم عبارت هایی مثل : حوصله ام سر رفت، وای چقدر بخوابیم، وای چه کار کنیم و ده ها جمله مشابه که نشان از سخت بودن ماندن در خانه در این روزهاست.

این سختی برای من اصلن قابل درک نیست چرا که در طول زندگی ام همیشه خانه را به بیرون رفتن ترجیح دادم و همیشه آرزوی کار کردن تنها در خانه را داشتم.

در این شرایط و برای حل مشکل این افراد، هر کسی چیزی پیشنهاد میکند، از تماشای فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ گرفته تا چالش هایی مثل کتاب خوانی ، ورزش در خانه ، آشپزی ، رقص و …

در اینجا من هم فهرستی از کارهای مفید و ساده را با شما به اشتراک میگذارم .

۱ – مرتب سازی


این روزها زمان خوبی برای پاکسازی و مرتب کردن وسایل و لوازم غیر ضروری در منزل می باشد، شروع کنید کمدها و کشو ها را باز کنید و همه وسایل را بیرون بریزید و ببنید کدام یک برای شما مفید و ضروری است ، بهتر است زیاد درگیر احساسات و خاطرات نشوید.
اگر چیزهایی داشتید که مدت زیادی است استفاده نکرده اید، مطمئن باشید در آینده نیز استفاده نخواهید کرد، مثل بسیاری از لباسها ، کتابها ، نوارها و سی دی های قدیمی یا حتی ظروف در آشپزخانه.
در همین شرایط میتوانید آنها را به افراد نیازمند ببخشین یا میتوانید در صورت نیاز و داشتن ارزش مادی، بفروشید، از روش های ماری کوندو نیز میتوانید در این راه استفاده کنید.

۲ – ایجاد لیست کارها و اهداف


در هر صورت بلاخره این ایام به پایان میرسد و شرایط زندگی در ایران نیز مثل چین یا کره جنوبی به حالت عادی بر میگردد، پس بهتر است با آماده سازی فهرستی از کارهای عقب مانده و اهدافی مشخص برای سال جدید، امید و انگیزه خود را تقویت کنیم.
شاید بارها را این مسئله را تجربه کرده اید که وقتی به اهداف و آرزوهایتان فکر میکنید تا چند روز میزان اشتیاقتان برای رسیدن هر چه زودتر به آنها در بالاترین حالت خود است.
با اینکه ممکن است پس از گذشت مدتی سرد و اشتیاقتان کم شود ولی نوشتن اهداف و ایجاد زمان بندی برای رسیدن به آنها خود باعث کاهش استرس و حس رخوت میشود، در ضمن داشتن لیست کارها چه کلی و چه جزئی باعث افزایش راندمان شما در این روزها میشود.

۳- ایجاد یک کسب و کار جانبی


بی شک و براساس نظر کارشناسان اقتصادی امسال دنیا دچار بحران و رکود اقتصادی خواهد بود و این مسئله در ایران که چند سالی است در رکود به سر می برد بدتر نیز خواهد بود، بخصوص که هیچ امیدی به کمک و تصمیمات دولت و مدیران وجود ندارد.
پس این زمان فرصت خوبی است که فکر کنید، برنامه ریزی کنید و برای ایجاد یک کسب و کار دیگر تلاش کنیم، کاری که بتوان از داخل خانه انجام داد، کاری که بر طرف کننده نیازی مهم و ضروری در جامعه باشد، کاری که دوست داشتین روزی فرصت کنید و انجام دهید.
از فرصتی که اینترنت برای تیم سازی و انجام کارها از راه دور داده نیز غافل نشوید.

۴ – مطالعه کتاب


این روزها همه پیشنهاد خواندن کتاب میکنند، کتابهای خوب را معرفی می کنند، من نیز این مورد را پیشنهاد میکنم از این منظر که در این روزگار دسترسی به کتابهای خوب آسان شده و حتی با استفاده از نسخه های دیجیتالی یا صوتی میتوان با هزینه های کمتری به آن ها دست یافت.
از طرفی شما با مطالعه نسخه فیزیکی کتاب میتوانید لحظاتی به چشمان خود استراحت دهید، چشمانی که هر روز در حال زل زدن به صفحات گوشی و مانیتور و تلویزیون است ، و هم اینکه از اخبار و وقایع بیرون اندکی دور شوید و به دنیای های دیگری پای بگذارید.

۵- یادگرفتن چیزی


با اینکه به عنوان یک علاقه مند به مینیمالیسم همیشه از کمترین ها بیشترین لذت را می برم ولی این مسئله را در مورد یادگیری و آموختن نداشتم و همیشه دوست دارم چیزهای بیشتری یاد بگیرم، ولو اینکه ممکن است هیچ وقت در زندگی یا کار از آن استفاده ای نبرم.
نیچه می گوید: آموختن ما را دگرگون می کند و همان کاری را انجام می دهد که تغذیه می کند؛ پس تصمیم بگیرد و چیزی بیاموزید.
خوشبختانه دوره های آموزشی فراوانی به صورت رایگان و یا با هزینه های اندک در دسترس وجود دارد که با داشتن یک گوشی هوشمند ساده نیز میتوان این دوره ها را تماشا کرد و یاد گرفت.
و در این روزهای قرنطینه بسیاری از دوره های معتبر دانشگاهی نیز رایگان شده اند که فرصت خوبی برای بهره بردن از آنهاست.

۶- ایجاد یک فهرست پخش (Play List)


ما ایرانیان معمولن به دلیل سرعت پایین اینترنت عادت به دانلود و انبار کردن فایل های مختلف در داخل گوشی یا کامپیوتر هامون داریم، این مسئله باعث میشه همیشه یک عالمه فیلم و موزیک دیده و شنیده نشده داشته باشیم.
اکنون زمان آن است که یک لیست از فیلم ها و موزیک های مورد علاقه خود آماده کنید و مابقی را حذف کنید، همچنین دیگر فایل ها و اپ های بدون استفاده را حذف کنید.
در پاکسازی دیجیتالی گاهی با فایل هایی مفیدی برمیخورید که مدت ها بوده در گوشه ای خاک میخورده و میتواند چاره مشکل امروزی شما باشد.
شما همچنین میتوانید برای محافظت از فایلهای خود در این زمان آنها را به یک اکانت دراپ باکس یا گوگل درایو منتقل کنید تا نگران حوادث و اتفاقات ناگهانی برای دستگاه های دیجیتال خود نباشید.
پیشنهاد میکنم یک لیست از موزیک های آرام بخش و مخصوص مدیتیشن نیز برای خود داشته باشید.

۷ – ورزش و کشش


دیگه همه میدونیم که ورزش کردن یک کار ضروری و مفید است، با اینکه گاهی تنبلی، نبود اراده و بهونه های زیاد همیشه باعث میشه کارهای دیگه را به ورزش ترجیح بدیم.
ولی پیشنهاد میکنم همین امروز با نصب یک برنامه آموزش یوگا شروع کنید و هنگام بلند شدن از خواب با انجام چند حرکت کششی ساده قدم اول را برای شروع یک روز سالم و پر انرژی بردارید.

۸- مراقبه(مدیتیشن)


آخرین پیشنهادم انجام مراقبه روزانه است، در هر ساعت و هر جایی که هستیدکه یکی از بهترین کارها برای خالی کردن ذهن و کاهش استرس است، آن هم در این روزها که هر چه استرس شما کمتر باشد، سیستم ایمنی بدنتان در برابر بیماری قدرتمندتر خواهد بود. از بودا پرسیدند، از این همه مراقبه چه بدست آوردی؟
جواب داد: “هیچ!”
اما بعضی چیزها را از دست دادم: خشم، نگرانی و اضطراب، افسردگی، احساس عدم امنیت و ترس از پیری و مرگ.

در پایان امیدوارم روزهای سخت کنونی هر چه زودتر به پایان برسد و درس های خوبی را با کمترین خسارت بتوانیم از این شرایط بگیریم و انسانها و حکومتها هم بفهمند که سادگی، صداقت و سلامتی بر همه چیز اولویت دارد.