وقتی که صحبت از حفظ پول برای یک مینیمالیست میشه اولین نکته ای که به ذهن میاد حفظ و نگهداری از پولمون با بودجه بندی در برابر وسوسه های خرید غیر ضروری است.

در صورتی که برای ما ایرانی ها و کشورهایی که درگیر اقتصاد تورمی هستند حفظ پول نه تنها به معنای حفاظت در برابر خرید های غیر ضروری و پس انداز هست، بلکه محفاظت از ارزش پول را نیز شامل میشود.

برای غیر مینیمالیست ها حفاظت از ارزش پول ساده تر است چون اونها همواره عادت به خرید دارند، چیزی که از دیرباز در فرهنگ ما ایرانیان بوده و هست این است که هیچ چیز مثل طلا و ملک برای آدم سرمایه حساب نمیشه و آدمی را غنی و ثروت مند میدونیم که ملک و طلای زیاد داشته باشه.

اما یک ساده زیست هیچگاه به دنبال جمع کردن و اندوختن نبوده و خرید هر چیزی را در صورت بی نیازی بر خلاف سبک زندگی خود میدونه.

بر اساس ضرب المثل قدیمی “هر که بامش بیش برفش بیشتر” یک مینیمالیست برای لذت بردن از زندگی از هر چیزی که باعث هزینه، زحمت بیشتر و افزایش درگیری های ذهنی بی خاصیت شود، دوری میکند.

سوالاتی که اینجا مطرح میشود این است که:

یک مینیمالیست چگونه میتواند از پول خود محفاظت کند؟

چرا باید مینیمالیست ها هم به مسائل اقتصادی فکر کنند؟

آیا فکر کردن به پول و مسائل اقتصادی خارج از اصول و تفکر مینیمال است؟

گاهی افراد مختلف بر اساس دیدگاهها ، فرهنگ و رسوم دینی خود برداشت های مختلفی از مینیمالیسم میکنند
عده ای مینیمالیسم را یکجور خساست خود خواسته می بینند، دسته‌ای آن را با وارستگی و زندگی رواقی برابر میدانند و افرادی مینیمالیسم را به داشتن خانه هایی با دکوراسیون روشن و سفید همراه با وسایلی اندک، ولی زیبا و لوکس ارزیابی می کنند.

هیچ کدام از این دیدگاهها نه غلط است و نه درست، یعنی هیچ کس نمیتواند بگوید این غلط است و آن درست ، چرا که مینیمالیسم یک قانون و اصول غیر قابل نقض و فرا انسانی نیست.

مینیمالیسم همان درک ما از سادگی است، درکی که نیاز نیست صفر و یک باشد، نیاز نیست سیاه و سفید باشد.
میتوان همه جای زندگی را ساده کرد یا فقط همان قسمت هایی را که دوست داریم ساده کنیم، مینیمالیسم یک نسخه واحد نیست به تعداد افراد روی زمین میتوان نسخه ها و الگوهای متفاوت ایجاد کرد ولی تنها نکته مشترک، داشتن مقصد مشترک است، که همان رسیدن به آزادی و لذت بردن از کمترین هاست

در این سلسه مطالب سعی داریم به همه ابعاد اقتصاد مینیمالیستی با توجه به شرایط ایران بپردازیم و در بخش اول با بودجه بندی و مزایای آن آشنا می شویم.

تنظیم بودجه مینیمالیستی

همانطور که برای موفقیت در کارها نیاز به برنامه ریزی داریم، برای موفقیت در مسائل مالی نیز نیاز به بودجه ریزی خواهیم داشت.

بودجه بندی نباید به عنوان روشی برای پرداخت قبض ها و خرید بیشتر تلقی شود بلکه باید برای کنترل و مدیریت هزینه ها در یک ماه صرف شود.
بودجه بندی کمک می کند دخل و خرج خود را متعادل کنید و جلوی افراط و تفریط ها را بگیرید.

از مزایای بودجه ریزی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

چقدر دارید

حفظ بودجه می تواند به شما کمک کند تا بدانید که چقدر پول دارید و چقدر در اختیار شما است. شما دقیقاً می دانید چه مقدار پول برای دسته بندی های مختلف می توانید اختصاص دهید.

کنترل پول

یکی از بزرگترین مزیت های مربوط به تهیه بودجه این است که کنترل کاملی بر پول خود دارید. بدون بودجه، برای کنترل هزینه های خود مشکلات زیادی خواهید داشت.
ممکن است به طور ناگهانی خود را فاقد بودجه ببینید و تا دریافت حقوق و ماه بعدی زمان زیادی مانده باشد.
کنار گذاشتن برخی عادت ها و هزینه های کوچک از قبیل خرید روزانه تنقلات، سیگار یا قبض موبایل می تواند به شما کمک کند تا در آینده برنامه تعطیلات بهتری داشته باشید.

اهداف پولی

تهیه بودجه می تواند به شما کمک کند تا بر اهداف پولی خود متمرکز شوید. شما قادر خواهید بود از هزینه کردن زیاد در کارهای غیرضروری اجتناب کنید و در عوض پول را به سمت خریدهای ضروری و دوست داشتنی سوق دهید. اگر منابع درآمدی محدودی دارید، یک بودجه درست می تواند به شما کمک کند تمام نیازهای خود را برآورده کنید.

پول خود را درک کنید

بودجه به شما کمک می کند تا مسیر حرکت پول خود را شفاف ببینید. این شما را از فکر کردن به اینکه پولتان را برای مسائل درستی خرج کرده اید یا نه، نجات خواهد داد.
بودجه اهمیت هزینه برای کارهای مناسب و باز کردن فرصت های سرمایه گذاری را به شما یاد می دهد. این به شما امکان می دهد بدهی های خود را خیلی راحت تر پرداخت کنید و با کمترین تلاش اهداف مالی خود را برآورده کنید.

هزینه را سازماندهی کنید

با استفاده از بودجه می توانید پول خود را به دسته های مختلفی از قبیل هزینه و پس انداز اختصاص دهید و بودجه ای تهیه کنید که به شما کمک می کند نسبت به دیگر هزینه های احتمالی بیشتر آگاهی داشته باشید.

موارد اضطراری

بودجه به شما در صرفه جویی در هزینه های اضطراری کمک می کند. این امکان را برای شما فراهم می کند که هزینه هایی را برای موارد غیر منتظره که در آینده ایجاد می شوند، اختصاص دهید. اگر شخص دیگری نیازهای غیر منتظره ای داشته باشد، شما در موقعیتی قرار خواهید داشت که می توانید به او کمک کنید.

ارتباط با شریک زندگی

اگر همسر و یا شریک دیگری دارید، پس داشتن بودجه برقراری ارتباط با آنها را برای شما آسانتر می کند. همانطور که می دانید در صورت تمایل به پیشرفت در کار و زندگی، ایجاد کار تیمی با شریک زندگی خود بسیار مهم است.
سرمایه گذاری بدون ارتباط مناسب، ممکن است به هزینه کردن های غیرضروری برای چیزهای مشابه تمام شود. اگر بودجه ای تهیه کنید و آن را با شریک خود در میان بگذارید ، آنها نیز با مسئولیت هزینه می کنند.

هشدارهای اولیه

بودجه می تواند هشدارهای اولیه به شما بدهد. در هنگام تهیه بودجه، می توانید به تمام بدهی ها و نحوه شکل گیری آنها نگاه کنید. این به شما می گوید، چه وقتی بهترین زمان برای بازپرداخت تمام بدهی های خود است تا مبادا با جریمه‌ها و کارمزد به چیزی بزرگ تبدیل شود.

ظرفیت بدهی

بودجه می تواند به شما بگوید که چه میزان بدهی دارید و به نوعی ظرفیت بدهی و اینکه شما قدرت بازپرداخت چه مقدار وامی را دارید نشان میدهد.

درآمد اضافی

هنگامی که شما پولی را خرج نکنید مثل این است که آن را بدست آورده اید.
بودجه می تواند به شما در درآمد بیشتر کمک کند. اگر بتوانید در هزینه های خود حفره ها را پیدا کنید، می توانید هزینه های غیر ضروری را مهار کنید و این بدان معناست که پول بیشتری باقی خواهد ماند.

همانطور که مشاهده می کنید ، مزایای بسیاری در رابطه با حفظ بودجه وجود دارد. کسانی که مزایای آن را شناسایی کرده و مرتبن بودجه خود را مدیریت می کنند، بسیار راحت تر از دیگران می توانند از نردبان موفقیت بالا بروند.

از بودجه بندی و مزایای آن استفاده کنید، این کار تفاوت زیادی در زندگی افرادی ایجاد می کند که قادر به کنترل مخارج خود نیستند و در نهایت پول خود را برای مصارف غیرضروری خرج میکنند.

در این مطلب به مزایای بودجه بندی پرداختیم در بخش بعدی از روش بودجه بندی مینیمالیستی و مدیریت هزینه ها خواهیم گفت.

با ما همراه باشید و تجربه‌ها و نظرات خود را در زمینه بودجه بندی با ما به اشتراک بگذارید.